Home » Блог » Uncategorized » Дан европских језика

Дан европских језика

Evropski dan jezika prvi put je obeležen u Evropskoj godini jezika 2001. godine. Svake godine 26. septembra milioni ljudi u Evropi organizuju ili učestvuju u događajima koji promovišu jezičku raznolikost i sposobnost da se govori drugi jezik.

Opšti ciljevi ovog dana su da se skrene pažnja na bogatu jezičku i kulturnu raznolikost Evrope, koja se mora održavati i promovisati, ali i potrebu proširenja spektra jezika koji se uče tokom života kako bi se promovisala višejezičnost i podržalo interkulturalno razumevanje. Evropski dan jezika je prilika da se proslave svi jezici koji se govore u Evropi, uključujući manje rasprostranjene jezike i one koje koriste migranti.

Европски дан језика први пут је обележен у Европској години језика 2001. године. Сваке године 26. септембра милиони људи у Европи организују или учествују у догађајима који промовишу језичку разноликост и способност да се говори други језик.

Општи циљеви овог дана су да се скрене пажња на богату језичку културну разноликост Европе, која се мора одржавати и промовисати, али и потребу проширења спектра језика који се уче током живота како би се промовисала вишејезичност и подржало интеркултурално разумевање. Европски дан језика је прилика да се прославе језици који се говоре у Европи, укључујући мање распрострањене језике и оне које користе мигранти.

Ове године тема дана европских језика била је „Језици за мир” и ученици наше школе узели су учешће на конкурсу објављеном на сајту посвећеном Европском дану језика направивши дигиталне постере посвећене овом дану.

Ученици петог разреда имали су час посвећен Дану европских језика на ком су учествовали и ученици седмог разреда који су на немачком и енглеском језику читали текст о значају овог дана.